• Ekim 25th, 2012
  • Posted by ciceksatis

Orkide sulama

Orkide bakımının en önemli konularından biri olan sulama iki farklı yöntemle yapılmaktadır.

Daldırma yöntemi ile sulama; Bu yöntem de suyun kök boğazını geçmesine izin vermeden saksı kova içerisine daldırılır. Tüm saksı materyali ıslanana kadar  saksı su içerisnde bekletilir. Sudan çıkarılan saksı, suyu süzülerek yerine koyulur. Eğer bir süre sonra saksı altlığın da su birikirse su dökülür. Bu yöntem pratik ve kullanışlıdır ancak orkideleriniz de her hangi bir hastalık görülürse tek kovadan yapılan sulamalar da hastalığın diğer örkidelere sıçraması kaçınılmazdır.

Orkide Dökme yöntemi ile sulama; Bu yöntem musluk altında veya sulama kabıyla üstten sulama yapılan sulama  yöntemidir. Orkide sulama da genel kabul görmüş bir kural saksı harcı tamamen ıslanana kadar sulamaktır. Bu nedenle dökme sulama da bitkinin bol suya ihtiyacı vardır. Eğer su kaynağınız orkideler için uygunsa çeşme altına tutarak orkidenizin sulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Orkide çiçeğini nasıl sulama yapmalıyım?
Çiçeğin saksı ağırlığı ölçülerek sulama zamanı tespit edilebilir. Bu yöntem de önce suya doyurulmuş saksı ağırlığı not edilir. İlerleyen günler de bir kaç gün arayla tekrar saksı ağırlığı tespit edilir.  Baş parmağınızı 1. boğumuna kadar saksı harcına soktuğunuz da eğer çiçek saksı harcı kurumuşsa sulama vakti gelmiş demektir bu ağırlık not edilerek ileri de yapılacak orkide sulamalarında yalnızca saksı ağırlığı ölçülerek sulama zamanı tespit edilir. Aslın da orkide sulama zamanı tespit etmede en iyi yöntem baş parmak yöntemidir. Ancak;sürekli elleriniz kirleneceği için işlem zahmetli olmaktadır.. Özellikle; işyerlerinde  orkide bakımı yapanlar için en uygun yöntem kurşun kalem yöntemidir. Bu yöntemde dışı boyalı, cilalı olmayan tahta kurşun kalem 2,5-3 cm kadar saksı harcının tam merkezine yakın yere batırılır. Zaman zaman kalemin ucu çıkarılıp kontrol edilir. Eğer kalem ucu kurumuşsa sulama yapılmalıdır..

 

Orkide çiçeği  kökleri her zaman nemli olmayı sevmez. Çiçeklerin zaman zaman hafif kuruma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sulama zamanını tespit etmek orkideler için hayati önem taşımaktadır.
Orkide çiçeğini sularken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

1- Sulama saati olarak sabah ve öğlen saatleri tercih edilmelidir. Akşam yapılacak sulamalar bakteriyel ve mantar hastalıkları oluşturabilir.

2- Sulama yapılırken su seviyesinin çiçek kök boğazını geçmemesine yapraklara su teması olmamasına dikkat edilmelidir. Değen suları kağıt mendille alabilirsiniz.

3- Saksı altlığında su kalmamasıda önemlidir.

4- Hastalıklı bitkiler var ise daldırma yöntemi ile sulama kesinlikle yaılmamalıdır. Hastalık bulaşıcıdır.

5- Orkidenizi suladığınızın suyun sıcaklığı orkidenin bulunduğu ortamla eşdeğer sıcaklıkta olmalıdır.

 

Ne sıklıkla sulama yapmalıyım?
Dünyanın en geniş çiçekli bitki ailesi için bu sorunun tek bir cevabı ne yazık ki yoktur. Cattleya gibi bazı orkide türleri kurumayı severler, paphiopedilum, phalaenopsis gibi orkide türleri ise her zaman biraz nemli kalmayı severler. Orkidenin türü dışında bir çok faktör sulama şeklini değitirebilir.

Orkide Saksı Türü
Orkide bakımında toprak veya plastik saksılar kullanılabilir. Plastik saksılar yukarıdan aşağı doğru yavaş yavaş kururlar. Saksı üzeri kuru olsa dahi saksı merkezi nemli kalabilir. Bu nedenle daha seyrek sulanmalıdır.
Toprak saksılar gözenekli yapısı sayesin de çevreyle etkileşim halindedir. Plastik saksılara göre daha dengeli ancak daha hızlı kuruma yaparlar. Bu nedenle daha sık sulanmaları gerekir.

Saksı Harcı
Saksı harcı karışımına göre sulama sıklığı çok farklılık gösterebilir. Sphagnum yosunu gibi yüksek su tutucu bir malzeme veya ince taneli saksı harcı kullanılıyorsa seyrek sulama yapılmalıdır. Ağaç kabukları ve iri taneli saksı harçları çabuk kururlar bu sebeple daha sık sulanmaları gerekir.

Çevre
Buharlaşma hızı sulama sıklığını önemli ölçüde etkiler. Nemli yerler de, serin ve durgun havalar da buharlaşma yavaş olacağından seyrek sulama, kuru ortamlar da, sıcak havalar da ve hava sirkülasyonu olan yerler de kuruma çabuk olacağından sık sulama yapılmalıdır.

Ülkemiz orkide yetiştiricilerinin hem fikir olduğu sulama sıklığı; yazın hafta da 2-3 kez, kışın hafta da 1 veya 10 günde bir şeklindedir. Yukarda geniş anlatımı yapıldığı üzere kesin tarifin olmadığını vurgulamakta fayda var. Genel sulama sıklığını vermekte ki amaç olası yanlışlıklardan korumaktır.

Sulama suyu nasıl olmalıdır?

Orkidelersu ihtiyacını süngerimsi kökleri sayesin de hava neminden ve yağmurdan karşılarlar. Yağmurun yapısı incelendiğin de içerisin de yer yüzünden havalanan toz zerrecikleri, çeşitli mineraller ve polenler bulunur, toplam çözünmüş madde miktarı (EC) çok azdır. Bu koşullar düşünüldüğün de sulama suyu çok az tuz içermelidir. Yani

orkide

orkide

suyumuzun EC değeri düşük olmalıdır.

Toplam çözünmüş madde miktarı (Yaklaşık değerlerdir)
Şebeke suyu 0,5-0,7 ms/cm
Kaynak suyu 0,25 ms/cm ( Şişe suların üzerinde EC olarak yazar )
Yağmur suyu 0,02-0,1 ms/cm

Sulama da kullanılabilecek sular

Yağmur suyu
Kaynak suları
Şehir şebeke suyu
Ters ozmoz RO (Reverse osmosis)
Deiyonize su

Şehir merkezinde kulalnılan şebeke suları  orkideler için genel de uygun olmamasına karşın son zamanlar da üretilen hibrit türler musluk sularında ki tuzu tolere edebilecek türlerdir. Eğer musluk suyu kullanılacaksa bir kaç gün güneşte dinlendirilerek klorun uzaklaşması sağlanmalıdır. Şebeke suyuyla yapılan sulamalar da saksı harcı üzerin de beyaz renkli tortu oluşuyorsa yeni bir su kaynağı edinmekte fayda vardır.

Su kalitesi gübreleme işlemini yakından ilgilendirmektedir. Su kaliteniz düşükse yalnızca gübreleme dönemlerin de daha kaliteli sulama suyu kullanırsanız orkideleriniz tuz zararı ile karşı karşıya gelmeyecektir.. Temiz su kaynaklarıyla zaman zaman yapılan sulama, fazla tuzları temizlemenize yardımcı olacaktır.

Tamamen iyonlarından arındırılmış suları yalnız başına kullanmaktan kaçınmalıyız şebeke suyu gibi başka bir suyla harmanlanarak kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Orkide başlıklı makalemizde epitif orkideler, orkide ve orkide bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Posted in : orkide

Bir Cevap Yazın